Poduszka do karmienia piersią

poduszka do karmienia piersią może nie jest niezbędnym akcesorium w kompletowanej właśnie wyprawce, ale prędzej czy później może się przydać. Pragniemy obalić mit, że potrzebują jej tylko mamy, które zamierzają karmić piersią – dobra poduszka do karmienia piersią posłuży już w okresie ciąży, a później okaże się naszym dobrym przyjacielem w różnych sytuacjach.
Jaką poduszkę do karmienia kupić? Na co zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz odpowiedź na dręczące Cię pytania.

Dlaczego warto kupić poduszkę do karmienia piersią?

Dobra poduszka do karmienia piersią to gwarant komfortu. W ciąży może zapewnić przyszłej mamie wygodną pozycję na krześle czy na łóżku, a w okresie poporodowym wykorzystujemy ją przede wszystkim do karmienia dziecka – zarówno jeśli zdecydujemy się na żywienie malucha piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

poduszka do karmienia piersią odciąża nieco ramiona i plecy matki (lub ojca, jeśli to on podaje mleko w butelce), ponieważ bierze na siebie część ciężaru ciała maluszka. Jeżeli wydaje Ci się, że to nie ma znaczenia, bo dzieci i tak są lekkie, to masz rację – wydaje Ci się. ; ) W okresie poporodowym kobieta jest zmęczona ciążą i porodem, może odczuwać ból w różnych częściach ciała i nie ma sensu jeszcze go sobie dokładać.

W miarę, jak odzyskujemy siły, dziecko rośnie. W ciągu sześciu miesięcy większość maluchów podwaja swój ciężar ciała! To oznacza, że do trzymania mamy coraz więcej ciała, a w przypadku karmień trwających nawet kilkanaście minut, może to oznaczać zmęczenie nawet twardego zawodnika.

Jaka Poduszka do karmienia piersią
Jaka Poduszka do karmienia piersią najlepsza? Którą wybrać? Gdzie kupić? Cena, ranking i opinie matek

Jaką poduszkę do karmieni piersiąa wybrać?

Kamienie może odbywać się na zwykłej, domowej poduszce – w końcu lepszy rydz, niż nic – ale ta nie dopasuje się tak dobrze do ciała matki i dziecka, zwykle jest też zbyt miękka.

Jeśli mowa o specjalnych poduszkach do karmienia, możemy się zdecydować na:

  • Poduszkę ciążową – długi rogal, który przed porodem pomoże nam w uzyskaniu wygodnej pozycji leżącej, a po porodzie owijamy nim talię i kładziemy na nią dziecko;
  • Rogal do karmienia – w kształcie litery C lub U, która układa się wokół naszej talii,
  • Poduszkę niestandardową – o różnych kształtach, najczęściej bliskich prostokątowi, choć zdarzają się nawet kule do karmienia, i o dziwo, użytkowniczki je sobie chwalą!

Szczególnego rozwiązania wymagają mamy bliźniąt, które albo mogą karmić każde dziecko osobno, co często będzie się wiązało z koniecznością słuchania płaczu drugiego malucha, albo mogą zakupić specjalną poduszkę do karmienia bliźniąt. Tą wersją matka oplata się cała, a wypełnienie jest na tyle twarde, że można oprzeć na nim cały ciężar ciała niemowlęcia, w ręku trzymając tylko główki maluszków.

W ten sposób bliźnięta mogą się podzielić mamą i jej piersiami w tym samym czasie.

Poduszka do karmienia piersią – na co zwrócić uwagę?

Dobra poduszka do karmienia piersią powinna być przede wszystkim wygodna i zaspokajać potrzeby domowników. Zwróćmy szczególną uwagę na:

  • Wypełnienie
  • Poszewkę / Materiał wierzchni
  • Inne funkcje i akcesoria

Wypełnienie w poduszkach do karmienia

W poduszkach do karmienia możemy się spotkać z różnymi rodzajami wypełnień:

  1. Styropian – nieco przestarzały sposób wypełniania poduszki do karmienia. Jego zaletą jest niska cena, natomiast wadą duża twardość i podatność na uszkodzenia. Nie dopasowuje się do ciała mamy i malucha tak dobrze, jak inne typy wypełnień.
  2. Poliestrowy granulat lub włókna, tak zwana kulka poliestrowa – obecnie zyskuje bardzo dużą popularność. Wypełnia się nim pościel, maskotki, oraz oczywiście poduszki do karmienia. Jest miękki, hipoalergiczny i pozwala na pranie w pralce, natomiast może flaczeć z czasem.
  3. Silikon – ten materiał stanowi nieco lepszą alternatywę dla kulki poliestrowej. Jest mocny, sprężysty, trwały, a w dodatku zapewnia doskonałą wentylację.
  4. Pianka – stosowana również do wypełniania materacy, znajduje zastosowanie w poduszkach do karmienia. Jest miękka, zwarta, dopasowuje się do ciała dziecka. Z czasem może się wgłębić tam, gdzie najczęściej opiera się ciężar ciała, ale to nic złego. Zapewnia dobrą wentylację i wygodę, jednak bywa droga.

Materiał wierzchni w poduszkach do karmienia

Poduszki do karmienia rządzą się swoimi prawami. Istnieje mnóstwo dobrej jakości produktów, które pokryte są tkaniną minky, przypominającą nieco polar, my w takim przypadku polecamy przykryć dodatkowo poduszkę pieluszką tetrową, by skóra malucha nie miała bezpośredniego kontaktu z tworzywem sztucznym.

Taka konieczność nie zachodzi w przypadku poduszek do karmienia obszytych bawełną. Ta tkanina jest naturalna, pochodzenia roślinnego, więc doskonale przepuszcza powietrze i może bez przeszkód dotykać nagiej skóry niemowlęcia.

Najlepsze poduszki do karmienia pozwalają na zdjęcie wierzchniego materiału i wypranie go w pralce; w przeciwnym razie musimy wyprać całą poduszkę. A zapewniamy, że prać trzeba będzie: dzieci często ulewają i nie zawsze zdążymy podłożyć pieluszkę tetrową.

W poszukiwaniu dobrej poduszki do karmienia, powinniśmy poszukiwać na produkcie znaku Oeko-Tex Standard. To oznacza, że materiał został przetestowany pod kątem substancji nieprzyjaznych dla naszego zdrowia i uzyskał nienaganną opinię.

Poduszka do karmienia piersią
Poduszka do karmienia piersią / Ranking, cena i opinie

Dodatkowe funkcje i akcesoria w poduszkach do karmienia

Producenci poduszek do karmienia prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów, aby były jeszcze bardziej funkcjonalne. Niektóre z wymienionych rzeczy są tylko zbędnymi gadżetami, inne to naprawdę znaczące udogodnienia.

Dobre poduszki do karmienia mogą posiadać:

  1. Wyprofilowane zagłębienia – dotyczy poduszek piankowych i styropianowych, chodzi o to, by móc wygodnie ułożyć dziecko.
  2. Wiązanie – specjalne troczki pozwalają na obwiązanie się poduszką w talii, tak, aby nie zmieniała ona swojego położenia.
  3. Kieszonka – ta z kolei pozwala zawsze mieć przy sobie podczas karmienia jakieś niezbędne akcesorium.
  4. Grzechotki i inne zabawki – tych akurat nie polecamy, ponieważ mogą niepotrzebnie rozpraszać niemowlę podczas jedzenia.

Poduszki do karmienia – zastosowania

Rola dobrej poduszki do karmienia jest bardzo szeroka. W okresie karmienia piersią, gdy noworodek, a później mały niemowlak chce być ciągle przyssany do mamy, pozwoli uwolnić kobiecie ręce i na przykład czytać książki, oglądać filmy na tablecie, dziergać na drutach.

W późniejszym czasie poduszka do karmienia piersią świetnie sprawdzi się pod głowę niemowlęcia, zapobiegając ulewaniu podczas drzemki. Jej kształt sprawia, że nawet mały wiercipięta nie powinien się z niej zsunąć. Pamiętajmy, aby podczas leżenia dziecko znajdowało się pod stałym nadzorem, bo najmłodsze niemowlęta mogą się udusić.
Po kilku miesiącach poduszka do karmienia piersią świetnie nada się do nauki siadania.

Cena poduszki do karmienia

Najtańsza poduszka do karmienia piersią to koszt ledwie 25 złotych, natomiast najdroższe (zazwyczaj ręcznie szyte) egzemplarze oznaczają wydatek rzędu 300 złotych.

Gdzie kupić poduszki do karmienia? Producenci

Poduszkę do karmienia kupimy w sklepach dziecięcych i online, na przykład u rękodzielników czy w małych manufakturach, dbających o jakość każdego jednego egzemplarza. Wśród producentów można wymienić Chicco, Baby Bites, Poofi, Estella, LaMilou, Motherhood i innych.

Opinie o poduszkach do karmienia

Opinie o poduszkach do karmienia różnią się w zależności od wybranego egzemplarza, ale z reguły mamy mówią, że nie wyobrażają sobie bez nich życia. A jak jest z Wami? Jeśli jesteście w trakcie projektowania wyprawki, to czy Wasza lista obejmuje poduszkę do karmienia? Jeśli pierwsze miesiące życia dziecka już za Wami, jesteśmy ciekawi, czy zaopatrzyliście się w taki gadżet, czy udało się obyć bez niego?

Czekamy na Wasze opinie o poduszkach do karmienia!

Poduszki do karmienia / Ranking najlepszych

Najlepsze, dobrze sprawdzone przez wielu rodziców poduszki do karmienia znajdziecie w przygotowanym przez nas rankingu, zbudowanym na podstawie najchętniej kupowanych modeli.