Balsam antycellulitowy – czym jest i jaki wybrać? Jakich składników szukać w balsamie na cellulit?
Balsamy do ciała są z nami od długiego czasu i cieszą się niczym niesłabnącą popularnością. Jednak ze wzrostem owej popularności zmieniają się również oczekiwania osób co do tego rodzaju kosmetyków i samo działanie nawilżające oraz odżywcze nie jest wystarczające.
Dlatego też powstały balsamy antycellulitowe, które oprócz zapewnienia nawilżenia skórze pomagają pozbyć się niezbyt estetycznej pomarańczowej skórki.
Jeśli chcecie dowiedzieć się czym dokładnie są balsamy antycellulitowe i jakie wybierać, aby pozbyć się cellulitu, to czytajcie dalej.
Jakie są rodzaje cellulitu?
Znany zdecydowanej większości osób cellulit określany również mianem pomarańczowej skórki jest tkanką tłuszczową lub nagromadzoną nieregularnie wodą. Ze względu na ten nieregularny wygląd czy zbijanie się w podskórne grudki sprawia on niezbyt estetyczne wrażenie, a w przypadku formy zaawansowanej może nawet powodować ból.
Jednak to nie wszystkie przyczyny powstawania cellulitu. W zależności od genezy powstania możemy wyróżnić:
- cellulit tłuszczowy, czyli nieregularnie nagromadzona tkanka tłuszczowa,
- cellulit wodny, który ma miejsce w sytuacji zatrzymywania wody przez organizm,
- cellulit twardy, który występuje u młodzieży i ma ścisły związek z cyklem menstruacyjnym,
- cellulit mieszany, czyli będący połączeniem wszystkich wyżej wymienionych rodzajów pomarańczowej skórki.

Czym jest balsam antycellulitowy?
Zwykły balsam do ciała jest kosmetykiem, który ma zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz odżywić i delikatnie natłuścić skórę. W ten sposób balsam tworzy swego rodzaju barierę ochronną na skórze, dzięki czemu jej kontakt z bakteriami oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu jest znacznie mniejszy.
Balsam antycellulitowy z kolei, dodatkowo ma za zadanie ujędrniać skórę, poprawiać jej elastyczność i mikrokrążenie oraz pomóc w zniwelowaniu nierówności powstałych na skutek cellulitu. Dzięki temu składniki aktywne obecne w balsamie mogą wchłonąć się w głębsze warstwy skóry, a co się z tym łączy, będą miały mocniejsze działanie.
Na co zwracać uwagę kupując balsam na cellulit?
Wybierając balsam antycellulitowy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na składniki znajdujące się w kosmetyku. Oprócz substancji nawilżających oraz odżywiających powinniśmy znaleźć w nim składniki o działaniu pobudzającym krążenie, ujędrniającym skórę oraz jej elastyczność.
Unikajmy z kolei balsamów na cellulit, w których przeważają sztuczne bądź potencjalnie drażniące substancje, jak parafina, silikony, ftalany, silne konserwanty, substancje zapachowe czy alkohol. Składniki te mogą nawet stać się przyczyną reakcji alergicznej.
Zainteresujmy się również tym, jak mocny jest cellulit, z którym rozpoczynamy walkę. Jeśli jest to dopiero początek występowania pomarańczowej skórki to nawet balsam z niezbyt dużą ilością składników aktywnych powinien sobie z nim poradzić.
Co powinien zawierać balsam antycellulitowy?
Powiedzieliśmy już jakiego rodzaju substancje powinny być obecne w składzie idealnego balsamu antycellulitowego. Warto jednak nieco bardziej je wyszczególnić.
Mile widziane są również naturalne oleje oraz masła roślinne, które skutecznie natłuszczą skórę oraz zapewnią jej dawkę składników odżywczych, a także składniki o działaniu nawilżającym, jak pantenol, kwas hialuronowy czy mocznik.
Z kolei składniki, które są przypisane do balsamów o działaniu antycellulitowym to:
- kofeina,
- wyciąg z bluszczu,
- ekstrakt z bylicy boże drzewko,
- wyciąg z kasztanowca zwyczajnego,
- wyciąg z alg,
- guarana,
- żeń – szeń,
- aloes,
- witamina A,
- witamina E,
- rutyna.
Wymienione powyżej składniki wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej, oczyszczają organizm z toksyn, wzmacniają ścianki naczynek krwionośnych oraz ujędrniają i uelastyczniają skórę.

Jak stosować balsamy na cellulit?
Balsam antycellulitowy należy stosować, podobnie jak inne rodzaje kosmetyków pielęgnacyjnych, na oczyszczoną skórę. Najlepiej nakładać go tuż po kąpieli, gdy nasza skóra jest jeszcze rozgrzana i lepiej wchłonie balsam.
Jednak nie nakładajmy balsamu na cellulit byle jak. Róbmy to okrężnymi ruchami, które kierować będziemy stopniowo stronę serca. Oznacza to, że w przypadku pomarańczowej skórki na udach, aplikowanie balsamu zaczynamy od kolan.
Możemy wspomóc się również specjalnymi masażerami bądź rollerami, które będą stanowiły dodatkową pomoc przy pozbywaniu się cellulitu.
Pamiętajmy również, aby balsam antycellulitowy stosować regularnie, minimum raz na dobę.
Kiedy możemy zobaczyć pierwsze efekty korzystania z balsamu antycellulitowego?
To kiedy i jak bardzo widoczne będą pierwsze efekty korzystania z balsamu antycellulitowego zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest to w jakiej fazie był cellulit, gdy podjęliśmy pierwsze kroki w kierunki zlikwidowania go. Im później rozpoczęliśmy z nim walkę, tym ciężej będzie się go pozbyć.
Jednak, w przypadku zakupienia najlepszego balsamu na cellulit z wieloma naturalnymi składnikami aktywnymi oraz przy regularnym stosowaniu pierwsze zauważalne efekty powinny być po około 2 tygodniach stosowania kosmetyku.
Opinie o balsamie antycellulitowym
Balsamy zwalczające cellulit budzą mieszane uczucia. Jedne osoby są bardzo zadowolone z ich działania i widzą znaczną różnicę w kondycji skóry, podczas, gdy inne wręcz wyśmiewają działanie tego rodzaju kosmetyku na cellulit.
Jednak wbrew pozorom nie tylko na działanie balsamu zwracana jest uwaga, ale również na jego zapach. I również w tej kwestii zdania są rozbieżne. Część osób traktuje balsam do ciała jako kosmetyk, który nie powinien mieć jakiegokolwiek zapachu. Dla reszty z kolei smarowanie skóry balsamem do ciała i wyczuwalny przy tym zapach są swego rodzaju aromaterapią.
Producenci i ceny balsamów przeciw cellulitowi
Do producentów balsamów antycellulitowych należą firmy takie jak Eveline, Bielenda, Nacomi, Tołpa, Biotherm, Vis Plantis czy Dax Cosmetics. Ceny balsamów zależą głównie od składu oraz objętości produktu i wahają się od około 10 do 1000 złotych.
Zobaczcie poniższy test balsamów:
Czy korzystaliście z balsamów antycellulitowych? Jakie były efekty i kiedy mogliście zauważyć pierwsze zmiany na lepsze?
Dajcie znać w komentarzach.